יותר מהר מאשר אולי ציפינו!

לפני חודשיים כתבתי כאן על ההשפעה האפשרית של כלי בינה מלאכותית, ובמיוחד של ChatGPT, על תעשיות העזרה בשיעורים וכתיבת עבודות עבור סטודנטים. המאמרון ההוא התבסס על כתבה ב-EdSurge ששאלה אם הזמינות של כלי AI חינמיים תפגע בשירותים/כלים כמו Chegg. אותו מאמרון, כמו הכתבה ב-EdSurge, לא הסיק מסקנה חד-משמעית. לצד גורמים שראו בכלים האלה איום לתעשיות האלו, המנכ”ל של Chegg טען שהחברה שלו נמצאת בתהליך של שילוב כלי AI לתוך המוצרים שלה כך שהיא תוכל לשכלל את המוצרים האלה תוך חסכון בהוצאות. לכאורה נוצר איזון בין הסיכוי של שילוב השימוש של כלי AI בכלים קיימים מול האיום של ההיצע הישיר של הכלים האלה לסטודנטים. האיזון הזה הביא לכך שנציג של Chegg השיב לפנייה של Edsurge:

We do not expect ChatGPT to materially impact our business

כל זה היה בסוף פברואר. פרסומים בחדשות מלפני שבוע רומזים שאותה אמירה כנראה שייכת להיסטוריה עתיקה. לפחות בנוגע ל-Chegg, ההשפעה של כלי AI אכן מורגשת, ובגדול. כתבה באתר של CNBC מדווחת ש:

Chegg shares drop more than 40% after company says ChatGPT is killing its business

כעת מנכ”ל החברה מודה שמאז חודש מרץ ההתעניינות ההולכת וגדלה של סטודנטים ב-ChatGPT גורמת להאטה בפתיחת חשבונות חדשים ב-Chegg. עם זאת, חשוב לציין שהצניחה הדרמטית בערך החברה איננה קשורה ישירות להאטה הזאת, אלא להערכות של חברות פיננסיות שכעת אינן ממליצות על השקעה בחברות כמו Chegg, ובמקום זה נוטות להעדיף את ההשקעה בכלי AI שכמובן נכון להיום תופסים את הכותרות. כך או כך, ברור ש-Chegg נמצאת בצרות.

כצפוי, Chegg איננה החברה היחידה שמושפעת לרעה. כתבה ב-Proactive, חברה שמצהירה על עצמה שהיא “מאפשרת לחברות ומשקיעים להתחבר בצורה חכמה” מדווחת ש:

The use of generative AI, which can replicate some services and products more cheaply, is presenting a new challenge to businesses, with investors speculation the education sector is likely to see further disruption in the near future.

לפי אותה כתבה, בחודשיים האחרונים ערך המניה של Pearson, שבעבר שלטה בשוק ספרי הלימוד אבל לאחרונה התרחבה ללמידה דיגיטלית, ירדה ב-15%, ואילו אצל חברות Udemy ו-Coursera שעוסקות בקורסי MOOC נרשמה ירידה של 6%. שלושה ימים אחרי פרסום הכתבה ב-Proactive כתבה ב-The Motley Fool דיווחה על ירידה של 12% אצל Coursera. כותרת משנה של אותה כתבה מבהירה את הבעיה:

Fears mount that the robots might be coming to take over the for-profit education business.

לא ברור על מי אותה כותרת משנה אמורה לאיים, או אצל מי הפחדים האלה נערמים. הרי אין סיבה לחשוב שהכוונות של אותם רובוטים (אם אכן לרובוטים יכולים להיות כוונות) עשויות להיות טובות או רעות יותר כלפי סטודנטים או כלפי הלמידה שלהם מאשר הכוונות של אותן חברות למטרות רווח שכעת שולטות בתחום. אם ChatGPT יכול לתת מענה לשאלות של סטודנטים טוב יותר מאשר Chegg, הגיוני שסטודנטים יפנו אליו. לגבי העדיפות של כלי AI לעומת קורסים של Coursera או Udemy, לא ברור אם זה אומר משהו בנוגע לאיכות הקורסים שלהן, או על הסיבות שבגללן פונים לקורסים האלה מלכתחילה.

על אף העובדה שמנכ”ל Chegg כבר מודה שכלי AI חינמיים אכן פוגעים ברווחיות החברה שלו, כתבה ב-Financial Times טוענת שעדיין מוקדם מדי להספיד אותה, וזה מפני שיש אצלה מידע, ונתונים רבים, אודות המשתמשים שלה, מידע שכולל:

knowing students’ histories and levels of attainment, making it possible to feed them prompts that home in on gaps in their knowledge. It also has years of experience from teaching the same courses and learning from the questions other students ask.

במילים אחרות, יתכן שהנתונים הרבים שכבר נמצאים בידי חברות כמו Chegg נותנים להן יתרון שעשוי לעזור להן להחזיק מעמד ולהעניק שירות טוב יותר מאשר הכלים החינמיים. ואם כך, אולי הירידה הדרמטית בערך החברה איננה אלא ירידה רגעית.

עד היום, מלבד הכתבה מלפני חודשיים ב-EdSurge, לא פגשתי התייחסות לנושא הזה בפרסומים חינוכיים שאחריהם אני עוקב (אם כי יתכן שהיו כאלה). ולמען האמית, זה די הגיוני – רוב המקורות שאחריהם אני עוקב עוסקים בחינוך ובלמידה, וביסודו של דבר הכתבות האלו עוסקות בנושא מאד שונה – מי מרוויח ומי מפסיד כספית בתחום התקשוב החינוכי. בעצם, אין כאן שום קשר לשאלות חינוכיות.

ולקראת סיום, הערה שאיננה קשורה לאותה שמחה לאיד המרומזת שהופיעה בסיום אותו מאמרון שלי מלפני חודשיים. למרבה הצער, יותר מכל דבר אחר, העיסוק בפגיעה בערכן הכספי של החברות האלו בעקבות עלייתם של כלי AI מעיד על סדר העדיפויות של תחום התקשוב החינוכי היום: הלמידה והחינוך הם כנראה משניים לנושא המרכזי – הכסף. אבל זה כמובן איננו מפתיע.

תגובה אחת בנושא “יותר מהר מאשר אולי ציפינו!”

  1. חשבתי שה “יותר מהר שציפינו” התייחס לקרבת הפוסט הזה לקודמו. מסתבר שלא. ובכל זאת תשואות על החריצות!.
    ולעניין עצמו, אכן מהירות ההשפעה מדהימה. אני עדיין לא בטוח שזה לא מקומי ושהביקוש לעבודות קנויות יעלה לאחר שיסתבר שהשימוש בציט החכם מצריך מאמץ מסויים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *