אשרי המאמין

לפני מספר ימים התגלגל לידיים שלי דף בעברית ובאנגלית עם הכותרת “הצצה למקצועות עתידיים אפשריים“. בפינה השמאלית העליונה של הדף הופיע, באנגלית “The Future of Jobs – 2018”. בדף רשומים שנים-עשר מקצועות שאמורים להיות מאד מבוקשים בעתיד הלא רחוק, עם העברית מובלט, והאנגלית המקורית מתחתה. בדיקה מהירה ברשת מראה שהתיאורים נלקחים מתוך מסמך של ה-World Economic Forum (ה-WEF) שנושא את אותה הכותרת. המסמך, קובץ PDF בן כ-150 עמודים, סוקר בצורה די מקיפה את עולם התעסוקה העתידי, וגם מכיל, בין היתר, רשימה של 21 מקצועות כלליים ש-12 המקצועות אשר בדף שאני קיבלתי מהווים מדגם מייצג.

המקצועות אשר ברשימה מרשימים. כמעט כולם הם מסוג המקצועות שאני בטוח שכל הורה היה גאה אם בנו או בתו היו רוכשים. ביניהם:

● מומחי למידת בינה מלאכותית ולמידת מכונה
● מומחים בטרנספורמציה דיגיטלית
● מומחי פיתוח ארגוני
● מומחי חדשנות
● מעצבי חוויית משתמש ואינטראקציה בין אדם למכונה
● מעצבי שירות ופתרונות

נדמה לי שיוצא הדופן היחיד ברשימה אשר בדף הוא: “עובדי מידע לקוח ושירות לקוחות”. הוא יוצא דופן מפני שמדובר בתפקיד שאיננו “מומחה” או “מעצב” ורומז על תפקיד שמתמקד במתן שירות. גם מתוך 21 המקצועות הרשומים ברשימה באנגלית הוא היחיד בו המילה “worker” מופיעה. כל יתר המקצועות מיישרים קו עם המומחים, המעצבים, והמנהלים, או מוגדרים באופן ברור כמקצועות שהם לא רק מכובדים, אלא גם בכירים.

בערך באותו הזמן שהדף שתיארתי הגיע אלי נתקלתי גם בכתבה קצרה באתר של CNBC – אתר שעוסק בעולם העסקים והמסחר השייך לרשת NBC. הכתבה מציגה את התחומים שבהם נוצרו משרות עבודה חדשות בחודש ינואר של 2019 בארה”ב. מתברר שמבחינת גידול בתעסוקה חודש ינואר היה חודש מאד מוצלח – נוספו 320,000 משרות חדשות. אבל לפי הכתבה ב-CNBC יש פער משמעותי מאד בין התחזית של ה-World Economic Forum בנוגע למקצועות העתיד לבין מקומות העבודה שנוצרו בפועל בחודש ינואר.

טבלה של ה-Bureau of Labor Statistics

כפי שאפשר לראות מהטבלה, שמציגה נתונים שהגיעו מה-Bureau of Labor Statistics הארצי, מעטים מהמשרות שנוצרו בינואר נמצאים בתחומים שתוארו כמקצועות העתיד במסמך של ה-WEF. לא מדובר במשרות של מומחים או של מעצבים. אמנם הטבלה איננה יורדת לפירוט המשרות בתוך התחומים השונים, אבל צריך להיות ברור שבמקום גידול במשרות של מומחים ושל מעצבים יש גידול בבנאים, בנהגים, ובעובדים במחסנים. התחומים שבהם הגידול המשמעותי ביותר הם של נותני שירות קלסיים – עובדי מזון מהיר, אנשי נקיון, ואנשי סיעוד לחולים ולזקנים. דווקא בתחום ה-“מידע”, התחום שלכאורה מתאים ביותר למקצועות העתידיים של ה-WEF, חל ירידה בחודש ינואר.

שוב ושוב מספרים לנו שתלמידים צריכים ללמוד לתכנת. יש שפע של תכניות – בתוך בתי הספר ומחוץ להם – שמבקשות לקדם את התכנות כדי להכין את התלמידים של היום למשרות של מחר. אבל נדמה לי שצריך להיות ברור שכדי לעמוד בדלפק במסעדת מקדונלד’ס, או כדי להשגיח על חולים סיעודיים, אין צורך רב בידיעת תכנות.

יתרה מזאת, על אף העובדה שאכן יש, ויהיו, מקצועות חדשים שידרשו ידע טכנולוגי ודיגיטלי, רחוק מברור שתהיה דרישה המונית למקצועות האלה. לטוב או לרע, באמצעות טכנולוגיות חדישות אפשר לעשות יותר עם פחות. כבר היום יש תוכנות שעושות את העבודה של סוללה שלמה של עורכי דין זוטרים. יכול להיות שבניית התוכנות האלו דרשה מספר אנשי מקצוע מתוך הרשימה של ה-WEF, אבל אחרי שהתוכנות כבר פועלות הצורך בעוד כאלה איננו ממשיך לגדול. כבר היום יש מתכנתים שלא רק מייתרים מבחר אנשי מקצוע אחרים אלא גם מתכנתים את הדרך של עצמם לאבטלה. ואשר לעורכי הדין שאין בהם כבר צורך? אפשר לעבוד במקדונלד’ס, אבל גם שם הרובוטים כבר לומדים את המלאכה.

פעם אחר פעם מגייסים את המקצועות העתידיים, אם אמיתיים או בדויים, כדי לשכנע אותנו שעלינו לקדם את השימוש בטכנולוגיות דיגיטליות חדישות בבתי הספר. אני בטוח שיש סיבות טובות לשלב טכנולוגיות אלו לתוך מערכות החינוך, אבל אני רחוק מלהיות משוכנע שחזון העתיד שבו כל אחד מומחה או מעצב, שבו כולם כנראה מנהיגים ואף אחד איננו מוציא את פח האשפה, היא אחת הסיבות האלו. ובינתיים טכנולוגיות מעקב שלכאורה אמורות לסייע למורים בשמירה על הערנות ועל הריכוז של תלמידיהם (כדי לקדם את הלמידה שלהם, כמובן) גם חודרים יותר ויותר לתוך הכיתה. למרבה הצער נדמה לי שאלה מכינים את התלמידים לעולם העתידי יותר מאשר לימוד התכנות.

תגובה אחת בנושא “אשרי המאמין”

  1. מעניין וחשוב. השאלה למה מכינים את התלמידים מקבלת יותר ויותר חשיבות או לפחות מרכזת יותר ויותר עניין. סטודנטים בצורה מאוד מודגשת שואלים לגבי התואר: מה יצא לי מזה?. אין לי מושג מה להגיד להם. אני בהחלט מאמין בחשיבות ההשכלה ובתרומתה לסטודנט אבל זה לא מנוסח ומאופיין בתרומה מסוג זה שהסטודנט מבין, קרי: פרנסה, מקצוע. חוסר הידיעה שלנו לגבי מקצועות “העתיד” מוסיף עוד משקל למבוכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *