בשבח הסובייקטיביות

יד על הלב, אני משתדל להתרחק כאן מהתייחסויות לוויקיפדיה. אין זה מפני שהנושא איננו מרתק אותי. ההפך הוא הנכון – אני גומע כמעט כל פרט שמתפרסם אודותיה. אבל אני מגלה שכמעט כל דיון סביב הוויקיפדיה, ובמיוחד סביב מהימנותו כמקור, מיד מעורר תגובות שאינן מאפשרות דיון ענייני. גם אם אכריז בקול שאני רואה בוויקיפדיה מקור ראוי וחשוב, השמעת הביקורת הקלה ביותר תעורר אצל מסנגריה תגובות נוסח “במקום לבקר, למה שלא תתקן מה שדורש תיקון”. לאור התייחסויות כלאה, אינני בטוח שיש טעם לנסות לדון בנושא.

ובכל זאת, דווקא ההכרזה של גוגל על השקת מיזם חדש בשם Knol מצדיקה התייחסות מחודשת לוויקיפדיה. אלישע הגיב כאן למאמרון הקודם באזהרה שלא רצוי לרדוף אחרי ה-“חינם” שגוגל מציעה לנו מפני שהאינטרסים של גוגל אינם בהכרח עולים בקנה אחד עם שמירה על הפרטיות שלנו. אין לי ספק שהוא צודק, למרות שאני נוטה לחשוב שהיום פרטיות כבר איננה מה שהיתה פעם, ושבעולם המתוקשב שלנו נצטרך ללמוד להתמודד עם העובדה שאנחנו מאד חשופים. אבל לעומת זאת, ההכרזה על Knol כן מפריעה לי. קשה לא להרגיש שהמיזם הזה מנסה להתחרות עם הוויקיפדיה. תחרות כזאת בפני עצמה איננה פסולה. אבל כאשר חברה שחלק ניכר מהעיסוק שלה הוא חיפוש מידע, והבאת תוצאות החיפוש אל המחפשים, גם מנסה לקבוע בעלות על התוכן שהיא מגישה לנו, קשה לא להרגיש שריח של מונופול נודף מזה. אישית, הייתי מעדיף לראות שגוגל לא תחדור לתחום התוכן.

אבל אפשר להביט בנושא הזה מזווית נוספת. בבלוג שלו, דוג הולטון מעלה נקודה מעניינת שראוייה להתייחסות. הולטון מונה שורה של מונחים חינוכיים הקשורים לקונסטרוקטיביזם ומציין שלאחרונה אדם אחד פעיל מאד בעריכתם בוויקיפדיה, ושבכל המקרים האלה, המגמה של אותו אדם היא לבקר ואף לשלול גישות קונסרטוקטיביסטיות. הולטון מדגיש שעריכות מגמתיות כאלה נוגדות את השאיפה של הוויקיפדיה להציג גישה ניטרלית כלפי נושאים שנויים במחלוקת, אבל הוא מציין, בצדק, שלאותו אדם הזכות לנסות לקדם את התפיסה החינוכית שלו – אפילו בדפי הוויקיפדיה. הולטון מהרהר שאולי במסגרת כמו Knol, מסגרת שבו כל אחד יכול לפרסם “יחידת מידע” לפי ראות עיניו, אף אחד לא ישלה את עצמו שהמידע אמור להיות אובייקטיבי או ניטרלי.

אני מסכים. ובעצם, זה מחזיר אותי לביקורת המרכזית שלי כלפי הוויקיפדיה. אי-דיוקים למיניהם אינם מפריעים לי. אני משוכנע שאפשר לתקן את אלה, ולא פעם אנחנו עדים למערכת של בקרה בוויקיפדיה שפועלת בצורה מאד מוצלחת. זאת ועוד, לא איבדתי את התקווה שנצליח לפתח מיומנויות מידעניות שבאמצעותן נוכל לקרוא ערכים אנציקלופדיים בעין ביקורתית, ולקבוע לעצמנו את מידת המהימנות שלהם. אבל מהימנות אינה מחייבת ניטרליות. גם סובייקטיביות יכולה להיות מהימנה. אם, במקום ועדה די עלומה שבאמצעות תן-וקח מייגע מגבשת ערך כלשהו, אני נתקל בערך הנושא את שמו של אדם, אני יודע מראש שמדובר בהתייחסות סובייקטיביות; אני מניח מראש שמה שאני קורא הוא דעה; אני מתייחס לא רק למידע עצמו, אלא גם לאדם שהביא את המידע הזה לפרסום. לא רק שמצב כזה איננו מפריע לי – אני רואה בו ערך. מה לעשות, אולי אני במיעוט קטן בנושא הזה, אבל מה שמושך אותי לרשת איננו מידע יבש, מידע שעבר את המכבסה של הניטרליות. מה שמושך אותי היא הקשת הרחבה של דעות וגישות שאפשר למצוא ברשת. לאור זה, יתכן מאד שמיזם כמו Knol של גוגל תואם יותר את רוח האינטרנט מאשר פרויקט כמו הוויקיפדיה. אבל גם בלעדיו הרשת מהווה מערב פרוע של דעות וגישות, ולא ברור אם פרויקט כמו Knol נחוץ בכלל.

תגובה אחת בנושא “בשבח הסובייקטיביות”

  1. היי ג’יי-נראה לי שאתה מערבב מין שאיננו במינו. אנסה להבהיר-– “הזכות לקניין פרטי” היא ערך אוניברסלי יסודי, וככזאת איננה מושפעת מפגיעות הזמן. היא הייתה נכונה בעבר, נכונה היום ולא אמורה להשתנות גם בעתיד. חדירה לפרטיות, בין אם במוצהר ובין אם בנסתר, פוגעת בערך יסוד זה (לבטח כשהדבר נעשה להפקת רווחים ושיעבוד קניינו הפרטי של המשתמש לצרכיו של הגוף האמור לתת לו שרות). – אובייקטיביות, ניטרליות וסובייקטיביות הם מושגים התלויים בהשקפת עולם, וההתייחסות אליהם משתנה מאדם לאדם. חלק יראו באותו מושג ערך חיובי, ואחרים ערך שלילי.הניסיון “לעדכן” ערכים אוניברסליים תוך שימוש בטיעונים המבוססים על מושגים סובייקטיביים, מעבר להיותו תרגיל לוגי מעניין, נראה לי מופרך מיסודו. המושגים הסובייקטיביים מעצם טבעם ניתנים לשינוי, בעוד שהערכים האוניברסליים לא. כלל ידוע הוא ש”חור במכנסיים לא מתקנים על ידי גזירת חור גדול יותר סביבו”. וכדי לסבר את האוזן – האם עצם העובדה שגוגל מפתחת כלי המאפשר לפרסם מידע בצורה סובייקטיבית נותן לה הכשר לפגוע בערך של שמירת הפרטיות? הרי ברור שהיא לא עושה זאת “לשם שמיים”.שמירה על הערכים האוניברסליים חשובה לכולם, בעולם הממשי כמו בעולם הוירטואלי. לנו המורים חשוב הדבר על אחת כמה וכמה, כי אם לא אנחנו, מי יסמן את הדרך הנכונה?אלישע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *