טוב מדי מכדי להיות אמיתי

בבלוג הזה אני משתדל להתייחס לשאלות “הגדולות” של התקשוב החינוכי. אני בוחן כיצד הדיגיטליות והרשת משפיעים על הלמידה, ולעתים קרובות מדי אני מביע אכזבה מכך שההשפעה הזאת איננה כפי שקיוויתי, ואפילו ציפיתי, לפני שלושים שנה כאשר נכנסתי לתחום. אבל לפעמים יש עניינים שהם רחוקים מלהיות גורליים ובכל זאת מאירים היבט מעניין של התחום, ומידי פעם יש טעם לבדוק גם אותם. דוגמה מהסוג הזה הוא דוח על סקר מעניין שהופיע בדואר שלי לפני שבוע.

היה זה כנראה בחודש מרץ השנה שעל מנת לקבל גישה לדוח שחשבתי שיעניין אותי מילאתי טופס, ובעקבות זה התחלתי לקבל דואר מ-FlexPoint Education. כמו רבים אחרים, דואר רב מאד מוצא את דרכו אלי ובדרך כלל קריאת הכותרת מספיקה כדי להחליט אם להמשיך לקורא או לזרוק אותו ישר לפח. מפני שהפח בדואר שלי מתרוקן באופן אוטומטי אחרי שלושים יום אינני יודע כמה דברי דואר, אם בכלל, קיבלתי מ-FlexPoint מאז. אם קיבלתי, כולם הגיעו לפח. אבל לפני שבוע קיבלתי מהם דואר שעורר את הסקרנות שלי – דיווח על סקר תחת הכותרת:

New survey reveals the teacher-student connection is stronger online than in-person.

כאדם שרואה לא מעט חיוב בהוראה המקוונת, היה לי ברור ארצה לקרוא את הדואר הזה. הוא היכל קישור לסקר עצמו – אוסף של 15 שאלות שהופנו למורים שמלמדים בקורסים של FlexPoint. תקציר הסקר הסביר ש:

A survey conducted by Florida Virtual School (FLVS) in August 2021 revealed that online teachers feel they can better connect with students and parents in an online setting when compared to in-person instruction – allowing them to offer more individualized attention and understand their true learning needs.

אינני יודע הרבה על FlexPoint מעבר לכך שהוא זרוע של Florida Virtual School – מערכת של כ-180 קורסים המועברים דרך הרשת. מדובר בבית ספר אמיתי המוסמך לתת קרדיט, וציון, לתלמידים שלומדים במסגרתו. לרוב מדובר בתלמידים אשר לומדים מהבית (home schooling) או תלמידים בבתי ספר גשמיים שמבקשים להשלים קורסים כדי לסיים את לימודיהם. בית הספר נגיש, ללא עלות, לתושבי מדינת פלורידה, ובתשלום למי שגר מחוץ למדינה. הוא קיים כבר מ-1997 עם קורסים שמותאמים לתלמידים מגיל הגן ועד סיום תיכון.

אינני מכיר את ה-Florida Virtual School אבל העובדה שהוא קיים שנים רבות מעניקה לו, בעיני, מידה לא קטנה של קרדיט. עם זאת, חיפושים ברשת אינם מעלים מידע ברור בנוגע לאיכות ההוראה או הלמידה בבית הספר. מצאתי דעות חיוביות ושליליות (ראו, למשל, כאן ו-כאן). אני נוטה יותר להאמין לצד הביקורתי, אבל המטרה שלי כאן איננה לחפש פגם בבית הספר. מה שמעניין אותי הוא הסקר שנראה לי, בלשון המעטה, בעייתי.

מתוך ממצאי הסקר אנחנו למדים, למשל, שמעל 96% מהמורים שהשתתפו בסקר היו בדעה שההוראה המקוונת מאפשרת להם קשר טוב יותר עם הורי תלמידיהם. אחוזים כאלה מתאימים יותר לקוריאה הצפונית מאשר לסקר אמין. גם ממצאים נוספים הם בעלי אחוזי סבירות רצון גבוהים מאד מההוראה מרחוק. יותר מ-85% מהנסקרים, למשל, בדעה שההוראה המקוונת מאפשרת תקשורת טובה יותר, ובתדירות גבוהה יותר, עם התלמידים. אחוז דומה של המורים בדעה שהם יכולים להעניק יותר עזרה אישית מאשר בבית ספר רגיל.

אין לי סיבה להתווכח עם הנתונים האלה. אני אמנם משמיע ביקורת רבה כלפי התקשוב החינוכי וכלפי ההוראה המקוונת, אבל אני גם משוכנע שיכולים להיות להם לא מעט יתרונות על ההוראה הפנים אל פנים. ואם כך, למה שארים גבה בנוגע לנתונים כל כך חיוביים? התשובה לשאלה הזאת די פשוטה: קשה להתייחס לסקר כזה ברצינות. הסקר, שכזכור כלל 15 שאלות:

was administered to all Florida Virtual School teachers across all grade levels to gather their perspectives on teaching in an online school environment.

במילים אחרות, הסקר נערך אצל אותם מורים שעובדים במסגרת ה-Florida Virtual School, ודווקא אצל אותם מורים שממשיכים לעבוד במסגרת הזאת. סביר להניח שמורים שהיו ביקורתיים כלפי בית ספר כבר עזבו אותו כך שלמי שנשאר נטייה גדולה לדעה חיובית. בסופו של דבר ה-Florida Virtual School בדק את עצמו ופירסם נתונים מאד מחמיאים. אם הנתונים לא היו מחמיאים ספק אם הסקר בכלל היה מתפרסם. בעצם, יש כאן פרסומת במסווה של בדיקה מדעית. קשה לחשוב שכל זה באמת יכול לשכנע מישהו – אפילו מי שמוצא חיוב בלמידה המקוונת. דווקא בעיני קורה ההפך: פרסום סקר כזה מציג את התחום כחובבני ורחוק ממבוסס מחקרית.

בבלוג הזה אני מרבה לנקוט עמדה. אמנם אני משתדל לבחון לעומק את הנושאים שעליהם אני כותב, אבל אני יודע שלא פעם ההתייחסות שלי נובעת יותר מהדעה שכבר גיבשתי מאשר מהעובדות. התוצאה היא, לפעמים, שטחית. נדמה לי שכך קורה עם כולנו. אינני מתיימר להיות איש מחקר, אלא אדם עם דעה שמתגבשת מהנסיון בשטח ומהחומרים הרבים שאני פוגש. ודווקא כאן הבעיה שלי עם הסקר של FlexPoint. אני מוכן להאמין שאיכות ההוראה ב-Florida Virtual School איננה גרועה יותר, או טובה יותר, מאשר במסגרות לימודיות אחרות – עם בבית ספר פיסי או בצורה מקוונת. אבל אם כך, למה אני משקיע זמן רב כל כך על סקר שולי שבאופן די ברור איננו אלא פרסומת זולה? האם באמת היה צורך לחפש דיווחים ברשת על איכות ההוראה והלמידה בבית הספר? האם בכלל היה טעם להתייחס לפרסומת זולה במסווה של סקר? אבל אני עונה לעצמי שאכן, היה נחוץ. תחום התקשוב החינוכי חשוב לי מדי בכדי לא להגיב לחומר כל כך רדוד. בעיני פרסום סקר שטחי כמו זה של FlexPoint משתקף על תחום התקשוב החינוכי בכללותו. גוף שמוכן להתפאר בסקר כזה נותן שם רע לתחום כולו. ולכן חשוב שמי שמבקש להגן על התחום ישמיע את הביקורת הזאת. הרי, תחום שהמוניטין שלו מתבסס על סקר כל כך רדוד ובלתי-אמין זקוק לבדק בית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *