ה-OLPC יוצא לדרך

קשה לא להסכים עם סטיבן דאונס כאשר הוא קובע בהודעה קצרה השבוע ש:

This is the week that the One Laptop Per Child (OLPC) project begins, and as such, is a major turning point in our field – perhaps the key turning point.

אפילו אם לפרויקט OLPC אין קשר ישיר לישראל (לפחות בשלב הזה), תחילת השימוש הנרחב במחשבים זולים בעולם השלישי הוא סימן לכך שהמחשב והאינטרנט נעשים לחלק בלתי-נפרד מהנוף החינוכי. וטוב שכך.

כמעט אין התייחסות להשקת הפרויקט בעיתונות הישראלית, או ליתר דיוק, מעבר למאמר די מקיף ב-NRG, לא מצאתי התייחסות. מדובר במאמר טוב שיש לצידו גם סרט מעניין על המחשב שנמצא עכשיו בידיהם של ילדים במספר ארצות. מאמר טוב נוסף (באנגלית) וגם צילומים מניגריה נמצאים באתר של News.com.

יש יותר התייחסות אצל בלוגרים שונים באנגלית, אם כי אני מופתע שאין הרבה יותר אצל הבלוגרים שעוסקים בחינוך. קרל פיש מקשר לסרט בן שעה שדן לרוב בהיבטים טכניים של המחשב החדש. אבל עיקר ההתלהבות שלו, בצדק, היא כלפי החשיבה החינוכית שנמצאת בבסיס פיתוח המחשב:

Two interesting tidbits that I recall from the technical part of the movie (in case you don’t watch that part). First, in real world testing, the wireless mesh network worked at a distance of two kilometers. Wow. Second, there’s a “source” button on the keyboard – push it, and the kids see the source code for almost anything they’re running. They want these kids to be curious and to mess around with this computer – in other words, to learn.

גם במאמר ב-NRG יש דגש על הגישה החינוכית:
המערכת הזאת מסירה את מגבלות הגישה של הילדים, ובזכות שקיפות ההפעלה של המכשיר, לחיצה אחת על אייקון הדפדפן תתן להם גישה לעולם החיצוני. בלי חשש, הילדים יוכלו לקרוא חדשות בעזרת קורא RSS מובנה, לעיין בוויקיפדיה ולהוריד ספרים אלקטרונים. המכשול הבסיסי בדרך ללמידה – הגישה לידע – פשוט נעלם.

ב-MIT החליטו לא לשים שום מחסום, וצירוף מקשים פשוט מעלה את המסוף ונותן לילד גישה אל מאחורי הקלעים של מערכת ההפעלה.

לאור זה, קצת לא נוח לקרוא כמה משפטים שמופיעים ממש בתחילת הכתבה שם. על מנת להבחין, כנראה, בין המחשב של OLPC, לבין המחשבים שמשתמשים בהם היום בחינוך, כותבים לנו על מחשב ה-OLPC שהוא:
לא מחשב כמו שאנחנו מכירים, עם חלונות ומעבד תמלילים שהילד צריך ללמוד כדי להיות פקיד טוב כשהוא יהיה גדול, אלא מחשב שתוכנן על ידי אנשי חינוך כדי לעזור לילד ללמוד על העולם.

לא פעם בעבר התלוננתי על כך שהסביבה החינוכית מאמצת כלים שפותחו לעולם המסחר, במקום שהיא תדרוש יישומים שהם מתאימים ממש לתהליכים לימודיים. אך בין זה, לבין להגיד שהמחשבים שהם בשימוש בבתי הספר היום מכשירים את התלמידים להיות פקידים, יש הבדל עצום, וגם טעות בסיסית. לא המחשב מכשיר את התלמיד לתפקיד עתידי, אלא הסביבה הלימודית שלתוכה משלבים את המחשב. עם כל ההתלהבות החיובית כלפי מחשבי ה-OLPC, המחשב לבד לא תביא את התלמידים ליצירתיות, או ללמוד על העולם. זה יקרה עם מערכות החינוך שלתוכן משולבים המחשבים ישכילו לנצל את המחשבים בדרכים המתאימות.

וזה כמובן מעלה נושא נוסף – המורים. ויין הודג’ינס, בבלוג שלו, מעלה את הנושא החשוב הזה:

All of this, of course, raises the question about teachers and their roles and reactions. Will teachers see this as an advantage or a threat? How will teachers figure out how to use these new tools and how to integrate them into their teaching methods, curriculum, and classrooms? These are not new questions. What is new is that this is all going to happen extremely quickly and without much warning or planning.

צריכים, כמובן, לקוות שבין האפשרות לראות במחשבים האלה איום או יתרון, הבחירה הנכונה תהיה יתרון.

תגובה אחת בנושא “ה-OLPC יוצא לדרך”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *